alt

W dniu 26 marca 2011 roku, przy wyjątkowo niekorzystnej dla organizatorów pogodzie, odbył się kolejny z cyklu ,,Marzann” rajd organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku meta usytuowana była w Zespole Szkół Gimnazjum w Wysocku Małym. W rajdzie wzięło udział kilkuset amatorów pieszych i rowerowych wędrówek. Impreza ta wpisywała się w szereg akcji turystycznych i rekreacyjnych związanych z obchodami 60-lecia ostrowskiego Oddziału PTTK.

Organizatorami tegorocznego Rajdu Turystycznego ,,Marzanna 2011” byli: Zarząd Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Gimnazjum w Wysocku Małym. Celem tej popularnej od wielu lat imprezy jest: powitanie wiosny połączone z aktywnym wypoczynkiem, popularyzacja rekreacji oraz turystyki rowerowej i pieszej, zacieśnianie więzi i nawiązywanie nowych kontaktów oraz promocja tegorocznego hasła Towarzystwa z Ostrowa Wielkopolskiego: ,,Rok 2011 rokiem turystki rodzinnej w PTTK”. Dla wszystkich, którzy w siedzibie Oddziału PTTK zgłosili chęć wzięcia udziału w rajdzie, przygotowano dwie trasy piesze(8 i 10 km) oraz dwie trasy rowerowe(18 i 20 km). Istniała możliwość wyboru także trasy własnej. Najliczniej reprezentowaną szkołą na rajdzie była Spółdzielnia Oświatowa „Edukator” Ostrów Wielkopolski. Szkoła ta otrzymała puchar Prezesa Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim. Około godziny 12:00 piechurzy oraz rowerzyści, którzy rano wyruszyli w trasę, dotarli na metę w Wysocku Mały. Tutaj czekał na wszystkich posiłek oraz ciepła herbata. Mimo deszczu i śniegu praktycznie wszystkie grupy oraz osoby indywidualne dotarły do punktu spotkania. Dla przybyłych gości zorganizowano liczne konkursy, m.in. na: najciekawszą Marzannę, konkurs recytatorski o tematyce wiosennej, konkurs wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej regionu.

W konkursie recytatorskim czołowe miejsca zajęli: 1. Zuzanna Grzelak i Julia Błaszczyk – 131 DH Desant 2. Natalia Ogrodowicz - SP nr 11 „Plastusie” 3. Julia Gmerek – Gimnazjum Ociąż 4. Magdalena Juszczak SP Chynowa

W konkursie krajoznawczo-przyrodniczym zwyciężyli: 1. Patrycja Klońska – KKT „Tajfun” Sieroszewice 2. Bartłomiej Maj – 31 Drużyna Staroharcerska „Deskot” 3. Jan Waloszczyk – Gimnazjum w Wysocku Małym 4. Szymon Piotrowiak - SP w Wysocku Małym

W konkursie na najciekawszą Marzannę zwyciężyły drużyny: 1. „Szczep 11” 2. „Powsinogi” 3. 31 Drużyna Staroharcerska „Deskot” 4. SKKT PTTK nr 12 Ostrów Wlkp. 5. SP Nabyszyce Oddział Wierzbno

Odbył się także przegląd piosenki o tematyce wiosennej. Licznie przybyłym zgromadzonym na widowni sali sportowej czas umilały występy przedszkolaków i uczniów. Dzieci z Zespołu Szkół w Wysocku Małym dla wszystkich wędrowców przygotowały program artystyczny obejmujący taniec i śpiew. Po zakończonych konkursach i występach wszyscy zebrani udali się na murawę szkolnego boiska, by tam zgodnie ze starym zwyczajem, spalić przyniesione ze sobą Marzanny. Dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili powrót autokarami.