alt

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” Mark Twain

Uczniowie Gimnazjum w Wysocku Małym wrócili niedawno z pełnej wrażeń wycieczki szkolnej. Mając wciąż w pamięci zeszłoroczny wyjazd do Londynu, który okazał się wspaniałą przygodą, gimnazjaliści odwiedzili kolejną europejską stolicę pod opieką pani Justyny Perz – nauczyciela języka angielskiego. Tym razem wyruszyli do Francji, a celem podróży był piękny, klimatyczny Paryż.

Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się między innymi: Katedra Notre-Dame i symbol Paryża o wysokości 324m - Wieża Eiffla. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Muzeum Perfum FRAGONARD, Plac Vendom, Place du Tertre, Plac Pigalle, Operę Garnier, Pont Neuf, Ogrody Tuilleries, Plac Zgody a także Sainte-Chapelle – XIII-wieczną gotycką kaplicę pałacową. Nie mogło też zabraknąć romantycznego rejsu po Sekwanie. Wyjątkowym punktem wycieczki był Luwr - jedno z największych muzeów sztuki na świecie, w którego zbiorach znajduje się m.in. Mona Lisa oraz Wenus z Milo. Spacer Polami Elizejskimi doprowadził do Łuku Triumfalnego – pomnika upamiętniającego francuskie zwycięstwa. Gimnazjaliści byli pod dużym wrażeniem Bazyliki Sacre Coeur czyli rzymskokatolickiej Bazyliki Najświętszego Serca, która położona jest na Montmartre - najwyższym paryskim wzgórzu. Świątynia ta została wzniesiona w stylu romańsko-bizantyjskim z białego wapienia. Z Montmartre roztacza się malowniczy widok na większą część miasta. Montmartre jest także dzielnicą cyganerii paryskiej, kabaretów i rozrywki ze słynnym Moulin Rouge. Uczniowie z Wysocka przekonali się że Paryż słusznie kojarzy się z miastem zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, wąskim uliczkom, muzyce i kafejkom wprost na ulicy.

Na zakończenie wycieczki uczestnicy spędzili cały dzień w paryskim Eurodisneylandzie- największej bajkowej krainie w Europie. A tutaj czekały kolejne niespodzianki przygotowane przez bohaterów filmów Disneya. Typowe amerykańskie ulice prowincjonalnego miasteczka, saloony, kowboje, tawerny, krainy w których spotkać można Robinsona Crusoe, Indianę Jones’a czy Alladina oraz zwiedzić wyspę skarbów i dom piratów. Nie brakowało też przygód dla odważnych w krainie wielkich odkrywców, kosmicznych podróży, zawrotnych kolejek biegnących wśród indiańskich wiosek, kanionów i kopalń złota. Wszystkie te atrakcje sprawiły że był to dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. Na deser - barwna i pełna magii Wielka Parada Myszki Miki ze wszystkimi bohaterami baśni. Każda podróż to nowe doświadczenia, wiedza, nowe horyzonty, nowi ludzie, otwartość na to, co nowe i nieznane. Z niecierpliwością czekamy więc na następny etap poznawania świata.