Organizacje - Klub Europejski Syriusz

O Unii Europejskiej dla najmłodszych

 W dniu 15 czerwca 2016r  Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski, który współpracuje ze szkolnym Klubem Europejskim Syriusz, zorganizował w naszej szkole lekcje europejskie. Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach, które prowadziła pani Ewa Ibron. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że Unia Europejska to związek 28 państw, które pracują razem na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. Kraje UE współpracują ze sobą, aby ludziom żyło się lepiej. Dzieci poprzez pogadankę i zabawę  ,, odkrywały” Europę. Poznały symbole Unii Europejskiej, dowiedziały się jakie symboliczne znaczenie mają gwiazdki na fladze, wysłuchały hymnu UE oraz podziwiały oficjalną maskotkę - Syriusza. Z pewnością każde dziecko zaciekawiło się tą tematyką i wie, że jego dom to także Europa, której Polska jest częścią.

 Zobacz zdjęcia

 

W poszukiwaniu wolności

       11 maja 2016 roku w Ostrowskim Centrum Kultury uczniowie klasy II gimnazjum obejrzeli mądry, ważny i poruszającu film pt.: "Mustang"  o dorastaniu pięciu nastolatek we współczesnej Turcji. Choć Turcja, kraj europejski, podpisała wiele międzynarodowych dokumentów gwarantujących dzieciom prawa, nie są one respektowane, ani praktykowane. Szczególnie dotyczy to dziewczynek.
      Wyjazd do Ostrowa Wielkopolskiego był możliwy dzięki zaproszeniu jakie otrzymał Klub  Europejski "Syriusz" działający w naszej szkole od organizatorów spotkania: Biura Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct oraz Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

  

Zobacz zdjęcia

 

Spotkanie z pasjonatem gór wysokich

 

   W niezwykłą podróż po Adnach zaprosił nas Artur Magaj - taternik, alpinista, andysta, pasjonat gór i wrażliwy fotograf przyrody. Dzięki niemu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli dowiedzieć się jak trudna i wyczerująca może być wyprawa w góry i dlaczego człowiek na nią się zdobywa. Staliśmy się świadkami zdobywania najwyższego wulkanu na Ziemi - Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), położonego w Andach Środkowych u podnóża najbardziej suchej pustyni na Ziemi - Atacamy. Podróżnik swoją ciekawą opowieść zobrazował poprzez prezentację multimedialną zatytułowaną  "Kolory Puny" , na  której zobaczyliśmy autorskie zdjęcia gór, przyrody i kultury Ameryki Południowej. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie odnajdą w sobie pasję . 
Koło Europejskie "Syriusz" serdecznie dziękuje p. Arturowi Magajowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do szkoły!

 Zobacz zdjęcia ze spotkania

 Zobacz zdjęcia Artura Magaja

 

Porozmawiajmy o uchodźcach - lekcje europejskie w szkole

          Dzięki współpracy Szkolnego Koła Europejskiego "Syriusz" z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrów Wielkopolski w dniu 09.03.2016 r. zostały przeprowadzone lekcje europejskie dla szkoły podstawowej w klasach V i VI oraz w gimnazjum. Zaproszona konsultantka Pani Ewa Ibron przedstawiła uczniom bardzo trudny i jakże aktualny temat dotyczący uchodźców w Europie i w Polsce pt.:"Sytuacja uchodźców w Unii Europejskiej". Uczniowie mieli okazję poznać różnicę pomiędzy uchodźcą a imigrantem ekonomicznym, zrozumieć przyczynę tak ogromnej wędrówki ludzi do Europy i poznać róźne problemy związane z uchodźctwem. Dzięki rzetelnym informacjom zawartym w prezentacji multimedialnej i krótkim reportażom uczniowie mogli nabyć niezbędną wiedzę dotyczącą tego tematu. Na zkończenie wykładów każdy z uczniów otrzymał broszury i kalendarze o tematyce unijnej. Serdecznie dziękujemy mając nadzieję na dalszą współpracę.

             Zobacz zdjęcia

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 4
Jesteś tutaj: Strona główna Organizacje Klub Europejski Syriusz