Nie jest łatwo współczesnej młodzieży gimnazjalnej znaleźć czas na klasykę. Jednak młodzież z Gimnazjum z Wysocka Małego postanowiła oderwać się od telefonów komórkowych, iPodów, Internetu i kilka godzin spędzić z żywym słowem.

W tym celu 24.03.2017 r. miłośnicy kultury wybrali się do Teatru w Kaliszu na sztukę Weroniki Szczawińskiej pt."Klęski w dziejach miasta". Spektakl ten to muzyczny reportaż z czterech miast, które być może są jednym miastem. To też koncert na szóstkę aktorów i dźwięki czterech klęsk, które znakomicie odzwierciedlały głosy miasta. Pośród katastrof, plag, epidemii autorzy spektaklu poszukują budulca dla miasta, które mogłoby być.

Trzeba przyznać, że uczniom przyszło się zmierzyć z trudną sztuką. Pierwsze wrażenia były dość mieszane - od zachwytu do niezrozumienia. Na szczęście po spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pedagoga teatru panią Aleksandrę Rajską, która w przystępny sposób pomogła zrozumieć tę sztukę.

W spotkaniu z teatrem wzięło udział 30 uczniów z klas I-III gimnazjum, którzy byli pod opieką nauczycieli  Doroty Kittler, Lidii Szewczyk i Hieronima Duczmala.

Na koniec oddajmy głos samym uczestnikom tego wydarzenia - uczniom: